Image Map

28 lipca 2013

Z domowej apteczki: CZARNA PORZECZKA

Właśnie skończyły się zbiory czarnej porzeczki, więc warto napisać kilka słów o właściwościach leczniczych tej rośliny.
Źródło: Google Grafika
 Czarna porzeczka zawiera:
  • witaminę C. Czarna porzeczka jest jednym z najcenniejszych źródeł tej witaminy. Pół szklanki owoców czarnej porzeczki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C;
  • witaminę P (rutynę), która zwiększa przyswajanie witaminy C, a także działa przeciwstarzeniowo, uszczelnia naczynia krwionośne i poprawia ich przepuszczalność;
  • witaminy z grupy B, prowitaminę A, witaminę K oraz kwas foliowy;sole mineralne: magnez, fosfor, potas, wapń, żelazo, cynk, bor, jod;
  • antocyjany o działaniu przeciwzapalnym. Są także pomocne w leczeniu miażdżycy i w profilaktyce chorób nowotworowych;
  • pektyny, które neutralizują toksyczne substancje w jelitach. To dzięki pektynom porzeczki świetnie nadają się na przetwory;
  • błonnik, który reguluje pracę jelit i poprawia procesy trawienne;
  • kwasy organiczne.
Oprócz tego owoce czarnej porzeczki są małokaloryczne, 100 gram owoców czarnej porzeczki to 60 kalorii.:) Jak widzimy warto pić sok, jeść dżem i galaretki, a od czasu do czasu, można sobie "łyknąć dla zdrowotności" kieliszek porzeczkowego wina czy nalewki. Swoją drogą Diana, przyjaciółka głównej bohaterki w książce Ania z Zielonego Wzgórza, upiła się właśnie winem z czarnej porzeczki ;) ot taka ciekawostka.
Źródło: Google Grafika

To, że owoce czarnej porzeczki zawierają dużo potrzebnych witamin wie chyba każdy. Jednak mało kto wie, że właściwości lecznicze wykazują także liście! W liściu czarnej porzeczki występują garbniki. olejek lotny, rutyna oraz kwasy organiczne takie jak bor i magnez. 

Wywar z liści ma wiele zastosowań. Działa moczopędnie, zmniejsza obrzęki, polepsza krążenie. Może przynosić ulgę w sprawach przeziębieniowych, którym towarzyszy gorączka. Jest także lekiem wspomagającym bóle reumatyczne. Wywar z liści czarnej porzeczki można także stosować jako okłady na trudno gojące się rany lub płukać nimi jamę ustną i gardło podczas różnych zapaleń.

Jeśli ktoś chciałby poszerzyć swą domową apteczkę o liście czarnej porzeczki powinien zbierać listki młode, wysuszyć je w cieniu, rozłożone cienką warstwą. Liście łatwo brunatnieją i zaparzają się a tego chcemy uniknąć. Po wysuszeniu liście oczyszczamy i odrzucamy te, które zostały porażone i mają rdzawe plamki. Jeśli zaś chcemy wysuszyć owoce, to zbieramy je zaraz po dojrzeniu i suszymy w dość wysokiej temperaturze.
Źródło: Google Grafika
Przepisy:

Napar z liści:
Łyżkę liści czarnej porzeczki zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem 10 minut. Pić 2-3 razy dziennie po szklance płynu - działa przeciwgorączkowo.

Odwar do użytku zewnętrznego (dobre na żylaki):
5-8 suszonych liści zalać 1 litrem wody. Trzymać na małym ogniu (nie gotować) przez 30 minut. Przecedzić przez gazę. Ciepłym roztworem nasycić gazę i kompres ten przykładać na owrzodzenia żylaków.

Czarna porzeczka działa także na nasze ciało. Witamina C i rutyna zawarte w owocach czarnej porzeczki wzmacniają naczynka krwionośne, witamina E przyspiesza procesy odnowy skóry, polifenole zwalczają wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia. Dzięki nim skóra wygląda młodo i zachowuje jędrność. Aby poprawić stan skóry można jeść świeże owoce, ale również przygotowywać z nich maseczki i peelingi.

A tutaj dwie propozycje podania. Wyglądają smakowicie! :)

 Źródło: Google Grafika
Źródło: Google Grafika
Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam nieco dobrodziejstwa jakie wynikają z takiej niepozornej rośliny. Jeśli macie chęci i czas możecie przeczytać o innych roślinach, które pojawiły się w serii "Z domowej apteczki" >>KLIK<<

Notkę oparłam na stronie: http://www.smaczny.pl i książce: Zioła i ich stosowanie B. Kuźnickiej i M. Dziak.
________________________________________

A i mam taką małą informację: nie wiem czy zauważyliście ale notki na naszym blogu zazwyczaj pojawiają się o godzinie 9.00. Dlatego jeśli macie chęć to codziennie (staramy się pisać codziennie) już od 9 zaglądajcie do nas. 
________________________________________

Ściskam niedzielnie,
~Paulina

Ps. Pojawiła się nowa zakładka "Nasze profile urodowe". Zamieściłyśmy tam cechy naszej skóry i włosów. :

8 komentarzy :

  1. NAwet nigdy się nie zastanawiałam na co działa czarna porzeczka:) świetny post:)
    obserwuję:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też. Przeczytaj sobie inne posty z tej serii. Jak czytam o ziołach to nie mogę wyjść z podziwu, że roślina, która może być uważana za chwast (np. pokrzywa) ma takie właściwości! Cieszę, że Ci się podoba :) zaglądaj do nas częściej :)

      Usuń
  2. uwielbiam owoce ale do czarnej porzeczki i agrestu chyba nigdy się nie przekonam :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mnie niestety wychodzą żylaki więc powinnam polubić się z tym owocem

      Usuń
    2. Czarna porzeczka ma charakterystyczny smak, który nie wszyscy lubią. Z kolei sok z agrestu może wydawać się mdły (moi dziadkowie zawsze robili agrestowy sok i zawsze mi się wydawał dziwny w smaku :D). Wiem na pewno, że obie te rośliny mają dużo potrzebnych witamin. Może z czasem jednak się do nich przekonasz ;)

      Usuń
  3. uwielbiam podjadać czarna porzeczkę a na jesienne chłody nie ma nic wspanialszego niż galaretka z czarnej porzeczki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też bardzo lubię ale wolę sok. Ostatnio robiłam :D

      Usuń
  4. 21 years old Community Outreach Specialist Isahella Burnett, hailing from Port McNicoll enjoys watching movies like "Moment to Remember, A (Nae meorisokui jiwoogae)" and Coloring. Took a trip to Cidade Velha and drives a Ferrari 410 Sport. sprobuj na tej stronie

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny! Chcemy odwdzięczyć się tym samym dlatego mamy do Ciebie prośbę! Zostaw swój ślad (link do bloga) w zakładce "Zostaw wizytówkę"
Pozdrawiamy serdecznie Anku&Paulina

Wszystkie zdjęcia są naszą własnością i nie mogą być użyte bez naszej pisemnej zgody. Nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie, rozpowszechnianie i edycję!